Szkoła Podstawowa nr 1

im. Adama Mickiewicza w Rzeszowie

Szkolny Konkurs Matematyczny

Regulamin i zadania konkursowe

 

 

 Regulamin

 

1. W konkursie może wziąć udział każdy uczeń klas IV, V i VI. 

 

2. Konkurs składa się z dwóch części:

I etap – zestaw zadań do samodzielnego rozwiązania w domu w czasie jednego tygodnia (  11maja do 18 maja),

II etap – pisemny konkurs przeprowadzony w szkole pod koniec maja, dla uczniów, którzy przeszli pomyślnie I etap, czyli rozwiązali poprawnie:

minimum 5 zadań - klasy VI,

minimum 7 zadań - klasy  V ,

minimum 9 zadań- klasy IV.

 

3. Uczniowie chętni do udziału w konkursie mogą otrzymać zadania do rozwiązania w I etapie od nauczycieli matematyki.

 

4. Kartę z rozwiązaniami zadań ( dokładne obliczenia i odpowiedź) z I etapu należy złożyć najpóźniej do 18 maja w zaklejonej kopercie podpisanej imieniem i nazwiskiem oraz klasą do pani Renaty Zachwieji.

 

5. Wyniki I etapu konkursu zostaną ogłoszone w dniu 22 maja z podaniem nazwisk uczniów, którzy zakwalifikowali się do II etapu.

 

6. II etap konkursu będzie przeprowadzony 27maja w formie pisemnej. Arkusz konkursowy będzie zawierał zadania testowe, na rozwiązanie, których uczniowie będą mieli czas 45 minut.

 

7. Wszyscy uczniowie, którzy wezmą udział w I etapie konkursu i rozwiążą minimalną, przewidzianą dla klasy liczbę zadań otrzymają cząstkową ocenę bardzo dobrą z matematyki, natomiast uczniowie, którzy przejdą do II etapu otrzymają ocenę celującą.

 

8. Wszyscy uczniowie, którzy wezmą udział w II etapie konkursu otrzymają cząstkową ocenę celującą z matematyki, zaś trzech uczniów z najlepszymi wynikami otrzyma o stopień wyższą ocenę z matematyki na koniec roku szkolnego oraz nagrody rzeczowe.      

 

 

Zadania konkursowe

 

Aby zakwalifikować się do II etapu konkursu matematycznego uczeń klasy IV wybiera i rozwiązuje minimum 5 zadań, uczeń klasy V wybiera i rozwiązuje minimum 7 zadań, a uczeń klasy VI wybiera i rozwiązuje minimum 9 zadań.

 

 

  1. Pszczelarz zgromadził w beczce 280kg miodu. Miód ten rozlał do słoików po 1,3kg i 50dag. Napełnił 100 większych słoików. Ile mniejszych słoików napełnił pozostałym miodem?
  2. W spiżarni na dwóch półkach stały słoiki z przetworami owocowymi. Na pierwszej półce stały 62 słoiki, a na drugiej 2 razy mniej. W czasie porządkowania spiżarni na pierwszą półkę dostawiono 22 słoiki, a z drugiej zdjęto 10 słoików. Ile razy więcej słoików z przetworami było wówczas na pierwszej półce niż na drugiej?
  3. Z dwóch miast wyjechali równocześnie naprzeciw siebie dwaj rowerzyści. Jeden z nich jechał z prędkością 15km/h, a drugi z prędkością o 2km/h mniejszą. Po upływie 3 godzin odległość między nimi wynosiła 60km. Jaka jest odległość między tymi miastami?
  4. Do biblioteki szkolnej przywieziono książki zapakowane w dwa rodzaje paczek. Paczka mniejsza ważyła 5kg, a większa 10kg. Paczek mniejszych było o 20 więcej niż większych. Ile paczek każdego rodzaju przywieziono do biblioteki, jeśli razem ważyły 1900kg?
  5. Za 15 podręczników do matematyki i 18 zbiorów zadań zapłacono 612zł, a za 36 takich samych podręczników i 18 zbiorów zadań zapłacono 1116zł. Jaka jest cena jednego podręcznika, a jaka jednego zbioru zadań?
  6. W trzech klasach jest mniej niż 80, a więcej niż 48 dzieci, które możemy ustawić pełnymi dwójkami lub trójkami, a jeśli ustawimy je piątkami to troje dzieci zostanie. Ile dzieci razem jest w tych trzech klasach?
  7. W marcu dokonano dziesięcioprocentowej podwyżki cen biletów kolejowych w pociągach pośpiesznych. Jaka jest nowa cena biletu na trasie 500km, jeśli dotychczasowa wynosiła 42zł?
  8. Dane są dwa kąty przyległe takie, że miara jednego jest 5 razy większa od drugiego. O ile stopni należy zmniejszyć miarę kata większego i zwiększyć miarę kata mniejszego, aby dalej były one przyległe, a miara tego kata była 4 razy większa od miary kata drugiego?
  9. W zakładzie krawieckim zamówiono 70chust w kształcie trójkąta równobocznego o boku długości 45cm. Na obszycie chust zamówiono 40m kolorowej taśmy. Ile metrów taśmy należy dokupić, aby obszyć 90 takich chust?
  10. Trzej strzelcy strzelają przez dwie minuty do celu. Pierwszy oddaje strzały co 6 sekund,        drugi co 8 sekund, a trzeci co 10 sekund. Zaczęli w tej samej chwili. Ile razy będą strzelać wszyscy trzej równocześnie?
  11. Deskę długości 200cm należy pociąć na 10 równych części. Jedno cięcie trwa 2 minuty. Ile czasu zajmie cała praca?
  12. Zabytkowy Ratusz był zbudowany w MDCCCLV. Zapisz rok jego budowy cyframi arabskimi.
  13. Kot Pafnucy, zatrudniony w stodole profesora Cyfrusa, łapie 42 myszy na tydzień. Ile czasu potrzebuje Pafnucy na schwytanie 2 184 myszy?