środa 15.04.2020r.
środa 15.04.2020r.
Temat ,,Zabawy i gry komputerowe”
1. ,,Spacer robotów” – zabawa . Dziecko zamienia się w robota improwizując ich powolny chód w rytm uderzeń w bębenek ( pudełko lub miskę ). Na hasło: ,,Robot rusza glowa” – dziecko zatrzymuje się, ruszając tylko glowa ( także w rytm uderzeń). Wybieramy rożne części ciała np.: ręce, kciuk, prawa stopę i zmieniamy tempo (raz wolniej, raz szybciej) w jakim robot ma się poruszać. Jak już opanuje ruchy dołączamy mowę – dziecko naśladuje mowę robota ( sylabizuje słowa, zmienia glos)
2. ,,Co to jest robot?”. Odtwarzamy bajkę edukacyjna ,,Mój przyjaciel Necio”
https://www.youtube.com/watch?v=Iai4XRxyNglist=PL9ayfecd7WTCBOST8UTaGsZRWerxonk4v&index=8
Po obejrzeniu rozmawiamy na temat robotów. Dziecko próbuje odpowiedzieć na pytania: ,,Co to jest robot?”; ,,Czy spotkamy go w sklepie, na ulicy, czy tylko w telewizji i Internecie?”. Może wymyśleć do czego może on służyć oraz w czym może pomoc. Zapisujmy odpowiedzi dziecka.
3. ,,Nasze roboty”. Pokazujemy dziecku wycięte z papieru figury geometryczne tj. kwadrat, kolo, trójkąt oraz prostokąt. Jego zadaniem jest nazwać każdą z nich. Następnie wskazujemy przygotowane materiały z których wspólnie zbudujemy robota. Dziecko wśród tych przedmiotów ( pudelka po herbacie, butach, zakrętki od butelek, słoików, butelki i kubeczki plastikowe, talerzyki papierowe, rolki po papierze, foremki po jajkach ...) odszukuje prezentowane wcześniej kształty, określa jaka figurę geometryczna przypomina dany przedmiot. Wybieramy razem materiały z których będziemy tworzyć robota, wypróbowując rożne sposoby łączenia poszczególnych elementów. Na końcu wymyślamy dla niego imię . Jeżeli nie mamy możliwości zrobić takiej przestrzennej pracy proponuje narysować robota. Można skorzystać z filmiku:
https://www.youtube.com/watch?v=K2JiG8Vk&list=PL9ayfecd7WTCBOST8UTaGsZRWerxonk4v&index=3 jak narysować robota/ - bajka animowana
4. ,,Latający dywan”. To zadanie przeznaczone jest dla dwóch lub więcej osób (dziecku towarzyszy rodzic lub rodzeństwo). Przygotowujemy ręcznik, ściereczkę bądź mały cienki kocyk. Mówimy, ze jest to latający dywan, który trzeba będzie obrócić na druga stronę. Kładziemy go na podłodze, wchodzimy na niego obiema stopami i już nie możemy dotknąć podłogi żadna częścią ciała. Przemieszczając się po naszym latającym dywanie, krok po kroku próbujemy obrócić go na druga stronę.