Wtorek 09.06.2020r.
Temat,, Olimpiada zwierzątek”

1. Zabawa badawcza ,,Kolorowa woda”. Przygotowujemy: 6 jednakowych szklaneczek lub słoiczków, barwniki (zamiast nich można użyć kolorowej bibuły), ciepła woda, ręcznik papierowy, taca. Dziecko ogląda zgromadzone przedmioty, następnie pomaga w wykonaniu doświadczenia. Ustawiamy szklanki obok siebie, ciepłą wodę wlewamy do pierwszej, trzeciej i piątej i dodajemy do nich barwniki. Prosimy dziecko, aby papierowe ręczniki poskładało w paski ( 3 sztuki), a rodzic wkłada je do szklanek, zanurzając jeden koniec w wodzie z barwnikiem, a drugi wkładając do sąsiedniej szklanki bez wody. Dziecko przez cały dzień obserwuje, co się będzie działo z woda i ręcznikami ( woda przemieści się do pustych szklanek).

2. ,,Przygody zajączka Szarka” – opowiadanie Cz. Janczarskiego ,,Bieg z przeszkodami”. Czytamy dziecku opowiadanie (z obrazkami ) po czym rozmawiamy na jego temat. Przykładowe pytania: ,, Kto był największym leniuchem w Zajączkowie?; Co robili od rana rówieśnicy Szarka?; Co było zmartwieniem mamy Szarka?; Jaki wpływ miały na Szarka ,,przygody z pierzyna”?; O czym był afisz?; Kto wygrał olimpiadę?; jakie uczucia towarzyszyły Szarkowi po wygranej?; Podkreślamy na przykładzie Szarka role zdrowego odżywiania i ruchu fizycznego dla zdrowia.
Posłuchajcie opowiadania:
http://absolutnienieperfekcyjna.blogspot.com/2014/03/cz-janczarski-bieg-z-przeszkodami-czyli .html   opowiadanie ,,Bieg z przeszkodami
http://polscy-ilustratorzy.blogspot.com/2010/05/bieg-z-przeszkodami.htm  to samo opowiadanie

3. ,,Ruch to zdrowie” – zabawy ruchowe a) ,,Piłki” – dziecko skacze obunóż w jednym miejscu. Następnie rodzic podaje rożne kierunki (do przodu, do tylu, w bok). Zadaniem dziecka jest skakanie w podanym kierunku. b) ,,Niebo i ziemia” – dziecko maszeruje po pokoju. Na hasło: Niebo! – wspina się na palce, wyciągając ręce do góry. Na hasło: Ziemia! – wykonuje siad podparty. c) ,,Cień” – zabawa w parach - jedna osoba idzie przodem wykonując rożne ruchy, a druga stara się je naśladować. Potem następuje zmiana.